Son dönemlerde adından sıkça söz ettiğimiz ve ülke olarak göğsümüzü kabartan işlere imza atmayı başaran ASELSAN'ın alçak ve orta irtifa hava savunması konusunda Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirmekte olduğu motorlu hava savunma sistemi KORKUT, geliştirilme aşamasının son evresini de başarı ile tamamladı.

Konya'da bulunan Milli Savunma Bakanlığı Atış, Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığı atış alanında geliştirilme aşamasının son testine çıkan KORKUT, yine ASELSAN tarafından geliştirilen radar sistemi sayesinde tespit ettiği hareket halinde hedefi başarılı şekilde vurarak düşürdü.

 

Oldukça maharetli bir sistem olan KORKUT, hareket halindeyken atış yapabiliyor. İki adet 35mm'lik toptan oluşan sistem, dakikada 1100 mermi de atabilmekte. KORKUT'un menzili ise 4 kilometre.

Görev süreci boyunca tıpkı kullandığı radar sistemi gibi ASELSAN tarafından üretilen Silah Sistemi Aracı (SSA) ve Komuta Kontrol Aracı ile birlikte oluşturulacak takımlarla hareket edecek olan KORKUT'un seri üretimi de, 2016 yılında başlayacak.