Eğer sizler de bir iPhone akıllı telefon sahibiyseniz, telefonunuzu sadece birkaç saat yalnız bıraktıktan sonra pil ömrüne baktığınızda neredeyse % 50’sinin tükenmiş olduğu gerçeğiyle sürekli karşı karşıya kalıyorsunuz demektir. Sürekli düşük pil nedeniyle şarj aletini yanınızda taşımak zorunda kalmanızın asıl sorumlusu sosyal medyanın dev ismi Facebook olabilir.
iOS 9 işletim sistemi ile birlikte gelen Facebook'un iPhone uygulaması, son günlerde günah keçisi ilan edildi. iPhone pil ömrünün dayanıksız olmasının asıl kaynağının Facebook olarak gösterilmesinin ardından, Facebook cephesinden de hiç gecikmeden yanıt geldi. Facebook, bu sorunu düzeltmek için çalışma içerisinde olduklarını iPhone kullanıcılarına duyurdu.
Akıllı telefon piyasasına bakıldığında, bütün akıllı telefonların pil ömrü kullanıcılara göre yetersiz kalıyor. Matt Galligan'a göre iPhone’larda pil ömrünün çabuk azalmasının ana kaynağı Facebook uygulaması ve bu uygulamanın arka planda çalışır halde olmadığında bile pili tüketmesi olarak belirtildi. Facebook arka plan uygulamasının yenilemesi kapalı olsa bile şarjı azalttığını savunan Galligan, ortaya önemli bir tartışma açtı.


Facebook'un iOS uygulamasının pilinizi tükettiğini, iPhone'unuzun pil ayarlarından öğrenebilirsiniz. Böylelikle bu sosyal ağın 24 saat içerisinde pilinizin % 46’sını tükettiğini sizler de kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Uzmanlar, iOS Facebook uygulamasının iPhone telefonlarda gerçekten bir sorun olduğu konusunda ortak karara vardılar. Facebook cephesinden ise, bu sorunu çözeceklerine dair bir açıklama yapıldı. Yakında Facebook’un iPhone akıllı telefonların pil tüketimi için nasıl bir çözüm bulacağını hep birlikte göreceğiz.