Apple cephesinden sürekli gelen haberlere bir yenisi daha eklendi. Apple’ın her hamlesi teknoloji gündeminde olay olurken, bu sefer gündemde Intel şirketinin ve Apple’in çalışmalarını sürdürdüğü yeni iPhone 7 akıllı telefon üzerinde bir işbirliği yapacağı dedikoduları dolaşmaya başladı.

iPhone 7 üzerinde çalışmalarına hız kesmeden devam eden teknoloji devi Apple, son raporunda yeni akıllı telefonu için Intel’den destek alacağı sinyalini verdi. Ortaya atılan iddialar, Intel’in bu işbirliği için 1000 kişilik bir çalışma ekibi kurduğuna yönelikti. Övgü toplayan 7360 LTE modem yongası üzerinde çalışması için büyük bir ekip kurduğu iddia edilen Intel’in bu işi bu kadar ciddiye alması da, iPhone’un yeni tedarikçisinin Intel olacağı mesajını verdi. iPhone 7 için ortaklık kurmaları umut edilen Intel ve Apple cephelerinden ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Apple, iPhone 7 için başlangıçta Intel ve Qualcomm çift kaynaklı LTE işlemcileri kullanmayı düşündüğünü duyurmuştu. Apple ve Samsung’un A9 işlemci yüzünden sürekli atışmaları, Apple’ın benzer performans sağlayacak bir takım önlemler almasına neden oldu. Bu önlemlerden biri olarak da Intel ile işbirliği yapması düşünülüyor. Intel’in 7630 LTE modem yongasının saniyede 450MB indirme hızı desteklemesi de Apple’ı cezp eden detaylardan biri olabilir. Qualcomm 9X45 modem yongasına elveda demeye kararlı olan Apple şirketinin projenin ciddiyetini bildirmesinin ardından Intel ile yakın temaslara başladığı tahmin ediliyor.

İddialara göre, Apple şirketi Intel’i tedarikçisi olarak tercih ederse, çip tasarımlarında Intel mühendisleri performansı artırmakla kalmayacak ve aynı zamanda güç verimliliğini de arttırmaya yönelik çalışacak.