Kirli bir ağıza sahipsiniz. Streptococci, lactobacilli, satphylococci ve corynebacteria isimli  bakteriler tükürüğünüzde bulunabilir. Fakat korkuya gerek yok, Çünkü diş üzerine araştırmalar yapan bilim adamları, 3D yazıcı ile üretilmiş ve sizin ağzınızdaki bu bakterileri tek sefer de ve tamamen yok edecek bir diş üzerinde çalışıyorlar.

Groningen Üniversitesi'den Andreas Herrmann ve meslektaşı anti mikrobik bir plastik geliştirdiktelerini duyurdu. "Üretilen materyal temas ettiği bakterileri öldürebiliyor diğer yandan da insan hücrelerine bir zararı bulunmuyor"   Tabi ki günlük tedavilerde uygulanabilmesi için daha çok deney yapılması gerektiğinide vurguluyorlar.

Testlerde, tükürükdeki streptococcus mutans isimli bakteriler (Diş çürümlerine sebep olan bir bakteri), amonyak tuzlan olmayan bir kontrol numunesinde, sadece% 1 ile karşılaştırıldığında, oluşturulan bu materyal, bakterilerin% 99'dan fazlasını öldürdü.

Buna rağmen, bu testler yaklaşık 6 gün boyunca denendi.Dolayısıyla uzun dönemli olarak nasıl güvenle kullanılır bunu öğrenmek için daha fazla zaman ve daha fazla teste ihityaç duyuluyor. Yani yapılırsa güzel bir uygulama olur diye düşünüyoruz. Zaten var olan hali hazırdaki tedavilerde çürüyen diş zaten yeni bir diş ile porselen veya benzeri bir diş ile değiştiriliyor. Ancak tabiki bu dişin herhangi bir işlevi bulunmamakta diş görevi dışında. Andreas Herrmann ve arkadaşının ürettikleri yapay diş ise yeni çürümelerin önüne geçecekse ve insana zararı dokunmayacaksa çok güzel bir bir başarı olur bize kalırsa.