Akıllı saat teknolojisinde firmalar arası rekabet her geçen gün daha farklı boyut kazanıyor. Akıllı saatlerin piyasaya sürüldüğü ilk günden itibaren başlıca sorun şarj örünün kısa olmasıydı. Samsung ve LG gibi şirketler, piyasaya sürdükleri akılı saatlerin tasarım, konfor ve işletim sistemi üzerinde büyük yol kat ettikleri halde, henüz pil ömrüne çare bulamamışlardı.

Güney Kore’de düzenlenen bir fuarda, Samsung ve LG şirketi akıllı saatlerin pil ömrünü ikiye katlayacak yeni bir prototip tanıttılar. Bu prototip ile iki şirket gelecek yıl daha uzun pil ömrüne sahip akıllı saatleri teknoloji dünyasına kazandırmayı planlıyor.

Samsung, iki tür esnek pil üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bu pillerin 0.3 mm inceliğe sahip olacağını söyleyen firma yetkilileri, saç bandı ve kolye şeklinde olacak yeni pil tasarımlarıyla pil ömrünü ikiye katlayabileceklerini dile getirdi.

LG şirketi, yeni akıllı saat prototipinde bükülebilir ve kablolu bir pil üzerinde durdu. İlk kez 2013 yılında katlanabilir pilden bahseden LG, Haziran ayında da altıgen pil modelini duyurmuştu. Bu prototip üzerinde çalışmalarını hız kesmeden sürdüren LG, Wearables akıllı saat modelinin pil kapasitesini de ikiye katlamayı hedefliyor. Şu anda daha yüksek kapasiteli Wearables akıllı saat pili geliştirebilecekleri iddiasında bulunan LG, rakiplerine fark atmaya hazırlanıyor. 

Bilindiği gibi; Microsoft Band 2, Moto 360 gibi piyasada mevcut olan akıllı saatlerin pil ömrü ekran kullanımına bağlı olarak en fazla 48 saat dayanabiliyor. 

Samsung ve LG gibi birbirleriyle rekabet içerisinde olan şirketler,  gelecek yıl akıllı saatlerde daha uzun üstün piller geliştirmeyi umduklarını net bir şekilde dile getirdiler.