Yahoo şirketi, üçüncü çeyrek hisse raporlarını yayınlamasının ardından yatırımcıları mutlu edecek bir haber paylaştı. Şirket, arama devi olan Google ile arama anlaşması yaptığını bildirdi. Şirketin Ceo’su Marissa Mayer, Google'ın da uzun süre sözcülüğünü yapmıştı ve şimdilerde Yahoo adına çalışan Miller, tüm ülkelerde mobil ve masa üstü kitleleri kapsayan üç yıllık bir anlaşma imzaladıklarını bildirdi.

Yahoo firması; arama sonuçları ve reklam verenler arasında tercih yapmayı esnek hale getiren bir anlaşmaya imza attı. Yahoo ve Google’un anlaşmaya varması sonrasında, iki taraf arama sonuçlarında iş birliği yapacak. Yahoo, kendi arama teknolojileri ve reklam ürünlerini Microsoft tarafından sağlarken, Google’un sunduğu arama hizmetlerinden de faydalanmaya başlayacak.

Yahoo’nun twitter profilinde “Microsoft ile olan ilişkimize ek olarak, arama kapasitemizi artırmak için Google ile 3 yıllık bir ortaklık imzaladık.” açıklamasında bulundu. Yahoo firması Microsoft’a atıfta bulunarak “güçlü bir ortak” ile 2009 yılında yapılan işbirliğinin ardından, Google ile olan arama anlaşmasının da Ekim sonu itibariyle devreye gireceğini belirtti.

Yahoo’nun kendi arama deneyimine sahip olması güç bir durum olsa da, uyguladığı stratejiler ile ayakta kalmayı başarıyor. Şirketin mobil aramaları, son günlerde masaüstü aramaları aştı. Google sağlayacağı mobil ve masaüstü reklam servislerinin yanı sıra, şirkete görsel ve algoritmik arama servisi de sağlamaya başlayacak. Yahoo böylelikle arama sonuçlarından daha fazla kar elde edecek. Aynı zamanda reklam ve arama sonuçları bir bütünlüğe sahip olacak.

Google ve Microsoft cephesinden bu anlaşmaya dair henüz bir yorum yapılmadı.