Birden fazla teknoloji firmasına sensör tedarik eden Sony; bu alanda çıtayı yükseltme kararı aldı. Toshiba’nın görüntü sensörü bölümünü satın almakta kararlı olan Sony, firma ile görüşmelere devam ediyor.
Akıllı telefonların kamera bileşenlerine dair pazarda tam hakimiyet sürmek isteyen Sony, rakibi olan Toshiba ile yakında el sıkışabilir. Kurumsal yapılandırmaya devam eden Sony, Toshiba’nın sensör bölümünü satın almak için oldukça ısrarcı, diyebiliriz. Toshiba cephesinin de bu konuya sıcak baktığı düşünülüyor.
Sony’nin CMOS görüntü sensörlerinin lider tedarikçisi olma hayali 2014 yılındaki raporlara göre uzak gibi görünüyor. 2014 yılında firmanın bazı DSLR birimlerinin pazar payı yüzde 40.2 oranındaydı. Sony firmasının Toshiba’nın görüntü sensörü birimini satın alması, bu pazarda Samsung gibi rakiplerine karşı daha güçlü bir pozisyona gelmesini sağlayacak. 
Sony her ne kadar akıllı telefon pazarında önemli bir güce sahip olmasa da, şirketin akıllı telefon kamera pazarında güçlü bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çin'li firma Xiaomi ve Apple gibi müşterilerine sensör sağlayan firmanın satışları geçen yıla kıyasla bu yıl %40 oranın büyüme gösterdi.
Toshiba’nın, son yedi yıla dair açıklanan 1.3 milyar dolar kazancının abartılmış olduğu ortaya çıkmış ve bu muhasebe skandalının ardından şirket CEO’su istifa etmişti. Yeniden yapılandırma planını ortaya koyan Toshiba’nın ilk hamlesinin görüntü sensörü birimi satışı olabileceği tahmin ediliyor. Sony bu birimi 165 milyon dolara almayı planlıyor.