Uzun yıllardır Hisilicon firması ile birlikte kendi yongasetlerini geliştiren Huawei, zaman içerisinde tecrübesini artırdı ve başarılı işlere imza atmaya başladı. Kirin yongasetleri ile yeni bir döneme giren üretici, Kirin 950 ile şimdi zirveye çıkıyor. 
 
Kirin 950 yongaseti daha önce de sık sık gündeme gelmişti ve Huawei'nin şimdiye kadar ki en iddialı yongaseti olması bekleniyordu. Huawei beklentileri boşa çıkarmadı ve pazarda da bir ilke imza attı. 
 
Kirin 950 yongaseti TSMC'nin 16nm FinFET+ teknolojisi ile üretiliyor ve mobil yonga pazarında bu teknolojiyi ilk kez kullanıyor. FinFET mimarisi, geleneksel iki boyutlu transistör tasarımını alarak, iletken kanalı yan kısma yerleştiriyor ve ortaya çıkan üç boyutlu fin yapısı, akımı kontrol eden bir geçit ile çevriliyor. 3 boyutlu FinFET teknolojisinin en önemli faydası düşük güç seviyelerinin yakalanması oluyor. FinFET+ ise yüzde 5-10 civarında performans ve enerji tasarrufunu artırıyor. 
 
Hali hazırda Samsung Exynos 7420 yongaseti 14nm FinFET sürecini kullanırken, Apple A9 yongaseti de 14nm/16nm FinFET süreçleri ile dökülüyordu. TSMC yıl sonlarında 16nm FinFET+ sürecine geçeceğini duyurmuştu. Huawei tam zamanında bu gelişmeye yetişmiş oldu.
 
Huawei Kirin 950 yongasetinde 2.3 GHz saat hızında 4 adet Cortex-A72 ve 1.8GHz saat hızında 4 adet Cortex-A53 çekirdekleri big.LITTLE formunda iş yüküne göre sırasıyla devreye giriyor. Grafik tarafında Mali mimarisinin en iyisi T880 yer alıyor. Zaten Cortex-A72 çekirdeği pek çok incelemeden tam not aldı ve Cortex-A57 çekirdeklerine göre de yüzde 11 daha fazla performans sunuyor. 
 

 

Huawei hem Kirin 930 yongasetine göre hem de rakip yongasetlerinde göre performansı yüzde 40 artırırken, enerji tüketimini de yüzde 60 azalttığını savunuyor. Yine Kirin 930 yongasetine göre grafik gücü ve GFLOPS değerleri de yüzde 100 oranında artmış.