Ülkemizde olduğu kadar son günlerde dünya üzerinde oluşturmuş olduğu tehdit giderek artan terörizm ile mücadele konusunda Türkiye, Yerli üretim savunma silahları üreterek önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Bu bağlam üzerinde en sık kullanılan savaş mühimmatı füzeler konusunda  görüşmeler yapan Türkiye, 4 milyar dolar bütçe ayırdığı ihaleyi iptal etmesinin de ardından da yönüne yerli üreticilerin desteği ile yerli füzeler çevirmiş durumda. Milli imkânlarla, Yüzde yüz yerli üretim füzeler gelişecek olan ülkemiz, Çin ihalesini ayırdığı bütçe üzerinde yerli firmalara kaynak olarak sunulacak.

 

 

Füze alanında yapmış oldukları çalışmalar ile dikkat eden firma Roketsan, Bu klonu üzerinde Türkiye’nin en büyük kozu durumda. Daha öncesinde yine yüzde yüz yerli olarak üretimi yapılan tanksavar füzesi Umtas ve Türk Deniz Kuvvetleri için gemi savar silah kapsamında gelişimi yapılan Atmaca, Roketsan dikkat çeken işleri olarak ön plana çıkmakta.

ŞU an ülkemizde terör örgütü PKK’nın pek barınağı ve deposunu yok etmede kulalnılan’da uçakları için geliştirilmiş olan Satha Atılan Orta*Menzili Mühimmatı (SOM) füzesi, Yeni modeli “j” ile birlikte 2018’de hazır olacak. SOM J’nin de özelliği dünyanın en ileri savaş uçağı olarak açıklanan F-35’lerde kullanılacak olması. Gelişmeler henüz bunlarla sınırlı.