Google yetkilileri tarafından yapılan son açıklamada, şirketin en popüler ürünleri için devrim niteliğinde kararlar aldığı bildirildi. Şimdilerde Google Maps üzerinde yeni bir yeniliği Android cihaz kullanıcılarına sunmaya hazırlanan Google, bu uygulamayı daha çekici kılmayı hedefliyor.
Google, birkaç hafta içerisinde Google Maps’in yeni fonksiyonel özelliklerini Android kullanıcılarıyla buluşturmayı planlıyor. Sürücüler için yepyeni bir navigasyon özelliği ile hazırlıkları tamamlayan Google, daha odaklı aramalar yapabilme imkanı sunacak. Örneğin; sürücüler navigasyon açıkken ilgi çekici yerler arasında aramalar yapabilecek. Google Maps’in bu yeni özelliklerini sadece Android cihaz sahibi olanların kullanabileceğini bildiren Google, bunun bir başlangıç olduğunu ve diğer ürünlerinde de yeniliklerin zamanla duyurulacağını dile getirdi.
Google Maps uygulamasının son güncellemesinde, navigasyon ekranının sağ üst köşesinde yeni bir simge göreceksiniz. Bu arama simgesi, sürücülerin rotasına yakın olan benzin istasyonları, restoranlar ve diğer işletmeleri gösterecek. Bu sekmedeki açılır menü sayesinde, yakınınızda bulunan benzin istasyonlarının fiyat aralıklarını da görebilecek ve kıyaslama yapabileceksiniz. Benzin istasyonlarının fiyat bilgilerinin yanı sıra, bekleme süresini de görebileceksiniz.
Sürücülerin navigasyon özelliği için Google Maps yerine Yandex ürününü kullanmalarının nedeni; bu uygulamanın dolambaçlı sekmelere sahip olması ve kullanıcı odaklı olmamasıydı. Google yeni Maps güncellemesiyle, tüm bu eleştirileri de geride bırakmayı hedefliyor. Ürünlerine küçük ama kullanışlı özellikler ekleme konusunda uzman olan Google’ın, iOs tabanlı cihazlar için de bu özelliği sağlaması bekleniyor.